Syndrom dráždivého tračníku: Co ho způsobuje a jak na něj?

Syndrom dráždivého tračníku je diagnóza, která neohrožuje život, ale dovede ho pořádně znepříjemnit. A také se vyskytuje poměrně často. Zkušenosti s ním má necelá pětina evropské populace, přičemž mnohem častěji – až třikrát více než muže – postihuje ženy. O co vlastně jde a co nám může přinést úlevu?

Syndrom dráždivého tračníku (občas se objevuje také pod anglickou zkratkou IBS) je chronická zažívací porucha, kterou doprovázejí příznaky jako jsou bolesti břicha, nadýmání, zácpa či průjem, nevolnost, ale i únava nebo bolesti hlavy. Obvykle jde o dlouhodobější problémy, které se mohou táhnout i řadu let a opakovaně se vrací. Jak jsme si řekli, trápí více ženy, a to hlavně v mladém věku. U poloviny pacientů byly první příznaky pozorovány ve věku nižším než 35 let, u lidí nad 50 let je výskyt těchto problémů výrazně nižší.

Wooden,Block,Form,The,Word,Ibs,With,Stethoscope.,Medical,Concept

Co syndrom dráždivého tračníku způsobuje?

I když jde o tak časté onemocnění, není úplně jasné, co jej způsobuje. Příčin může být více, například nesprávný jídelníček, příliš rychlý nebo naopak příliš pomalý průchod potravy střevy, hormonální vlivy, léky, dědičnost nebo poruchy střevní mikroflóry. Zdaleka nejvíc se ale mluví o souvislosti dráždivého tračníku a psychické nepohody či stresu. Lidé, které dráždivý tračník trápí, bývají často úzkostlivější, a období stresu a velkého vypětí se u nich často shoduje se zažívacími obtížemi.

Vzhledem k nejasné příčině vzniku syndromu dráždivého tračníku a příznakům, které se shodují i s řadou dalších problémů (třeba s Crohnovou chorobou nebo celiakií), není vůbec jednoduché toto onemocnění rozpoznat. Lékař se při diagnóze zajímá mimo jiné o vaše současné nebo minulé nemoci, užívané léky nebo stravovací návyky.

Flatulence,Young,Asian,Woman,,Girl,Hand,In,Stomach,Ache,,Suffer

Druhy syndromu dráždivého tračníku

Dráždivý tračník má celou řadu příznaků. Všeobecně se ale mluví o třech druzích této poruchy, podle nejčastějších obtíží. Prvním z nich dráždivý tračník s převažujícím průjmem, druhým typem je dráždivý tračník s převažující zácpou, a nakonec dráždivý tračník s nepravidelným vyprazdňováním – se střídáním průjmů a zácpy.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Zde se dostáváme k důležité otázce: Co na dráždivý tračník zabírá? Je na něj nějaký lék? Bohužel neexistuje žádný přípravek, který by jako mávnutím kouzelného proutku odstranil všechny problémy. Léčba je komplikovaná, soustředí se na příznaky a také fyzickou a psychickou pohodu pacienta: další stres totiž problémy jen prohlubuje. Stejně tak, jako jsme každý jiný, i léčba může být velmi individuální.

Wooden,Block,Form,The,Word,Ibs,With,Stethoscope.,Medical,Concept

Zdravý životní styl a pohyb jsou základem

Rozhodně nic nezkazíme úpravou našeho stravování a zdravým pohybem. Chůze, běh, plavání, jízda na kole pomáhá hlavně těm, u kterých převažuje zácpa. Psychologický přínos může mít například jóga. Co se týká stravy, doporučuje se vyvážený a pestrý jídelníček – neuškodí omezení tučných a smažených jídel, alkoholu nebo kávy. U formy s převažující zácpou je také potřeba myslet na dostatečný pitný režim. Dráždivý tračník bývá někdy spojen s potravinovými intolerancemi. Je možné vypozorovat, jaké potraviny vám dělají problémy a ty postupně vynechávat.

Stejně tak jako psychické potíže nejspíš hrají velkou roli při vzniku syndromu dráždivého tračníku, je péče o naši duši důležitou součástí terapie. Je velmi důležité odpočívat, pokud možno se vyhýbat stresovým situacím a v případě závažnějších problémů se nestydět vyhledat psychologickou nebo psychiatrickou pomoc.

Body,Positive,Plus-size,Plump,Woman,Athlete,Jogging,Running,In,Fitness

Jak si poradit se zácpou související s dráždivým tračníkem?

Úlevu mohou přinést látky s projímavým účinkem. Jedním z nich je například Titanlax, kombinace tří účinných látek. Ten se hodí jak pro léčbu běžné zácpy, tak i pro tu spojenou s dráždivým tračníkem. Gel, který si rozpustíte ve vodě, obsahuje mimo jiné makrogol, který se váže s vodou přítomnou ve střevě, čímž zvětšuje objem stolice, takže stolice je měkčí a snadněji se vytlačuje. Obsahuje také psyllium, látku, kterou na potíže s trávením používá tradiční indická medicína už 2000 let. Psyllium je rozpustná vláknina, která podporuje regulaci střevních funkcí a peristaltiku (pohyby) střev. A třetí složka – simetikon – pomáhá při plynatosti, která zácpu doprovází.

Smiling,Attractive,Young,Redhead,Pharmacist,Handing,Over,Prescribed,Medicines,To

Vyzkoušejte Titanlax

Trojí účinek v jednom balení 

  • Rychle a šetrně léčí akutní i chronickou zácpu
  • Změkčuje stolici a zároveň snižuje plynatost
  • Podporuje pravidelnou střevní peristaltiku a napomáhá vyprázdnění
  • Vhodný také k léčbě zácpy související se syndromem dráždivého tračníku

Objednejte teď a zatočte se zácpou.

Zakoupit TITANLAX