Zácpa: Častý problém, o kterém se nemluví

Problém, o kterém se nemluví, a přitom trápí čím dál více lidí. Může jej způsobovat nezdravý životní styl, léky, někdy ale poukazuje i na závažné onemocnění. Řeč je o zácpě. Proč vzniká a jak se projevuje? A co nám může v případě, že nás zastihne, přinést úlevu?

Nafouklé a bolestivé břicho, únava, nechutenství, potíže s váhou, nevolnost nebo i bolesti hlavy. To jsou některé z příznaků zácpy. A ta dovede pořádně potrápit. Můžeme ji popsat jako problémy s vyprazdňováním. A kde končí běžné vylučování stolice a začíná zácpa? Běžně se říká, že zdravý člověk se vyprazdňuje jednou až třikrát za den, nejméně pak jednou za tři dny. O zácpě pak mluvíme, když k vyprazdňování dochází méně než třikrát týdně, je bolestivé, obtížné, s použití fyzické námahy nebo manuálních manévrů pro vybavení stolice.

Woman,Sitting,On,Toilet,With,Toilet,Paper,-,Constipation,Concept

Příčiny zácpy: stres, nedostatek vlákniny nebo třeba léky

Zácpa může mít celou řadu příčin: nejčastěji je na vině nezdravé stravování a nedostatek pohybu. Může nás postihnout, pokud nepřijímáme dostatek vlákniny a/nebo tekutin, případně požíváme jenom malý objem jídla. Na vině také bývá stres nebo změna prostředí, zejména při cestování. Ne vždy ale za zácpu můžeme my a náš životní styl. Způsobují ji také některé léky, například na alergie, deprese či uvolnění svalů. Problémy s vyprazdňováním mohou mít i lidé, kteří trpí hemoroidy, sníženou funkcí štítné žlázy nebo některou z dědičných chorob.

Flatulence,Young,Asian,Woman,,Girl,Hand,In,Stomach,Ache,,Suffer

Akutní a chronická zácpa

Zácpu rozlišujeme na akutní a chronickou. Akutní zácpa se projevuje nenadálou neschopností se vyprázdnit a většinou také rychle (během několika dní) odezní. Může ji způsobovat stres, změna prostředí, málo tekutin nebo vlákniny. Chronická zácpa potom trvá dlouhodobě, týdny, měsíce i roky, a stojí za ní jak životní styl, tak i užívání léků nebo jiné onemocnění. U dětí je často příčinou začátek povinné školní docházky a potřeba oddalovat stolici na dobu přestávek ve vyučování. To vede k narušení navyklých reflexů a problém je na světě.

Sad,Face,Painted,On,Toilet,Paper,Roll.,Concept,Of,Constipation

Co na zácpu: Zelenina, tekutiny, ale i pomocníci z lékárny

A co dělat, pokud nás zácpa trápí? Úplným základem je úprava naší životosprávy. Rozhodně bychom neměli zapomínat na pitný režim, správně bychom měli přijmout dva až tři litry vody denně. Samozřejmě pokud nám to zdravotní stav dovolí. Při zácpě se kromě čisté vody doporučují bylinkové čaje, které pomůžou s trávením, někdo nedá dopustit na hořečnaté minerální vody. Naopak vyhnout bychom se měli alkoholu, černému čaji nebo slazeným limonádám. Co se týká jídla, určitě nesmíme zapomenout na vlákninu, která se stala takřka synonymem zdravého stravování. Nejvíce vlákniny najdeme v ovoci a zelenině (například v ostružinách, malinách, fících, meruňkách, jablcích, ředkvi, mrkvi, kapustě, artyčocích a dalších). Velmi bohaté na vlákninu jsou také luštěniny a semínka: třeba lněná nebo chia.

Nemůžeme opomenout pohyb. I desetiminutová procházka každý den prospěje nejen našim střevům. Pokud už jste fit, je dobré zařadit aerobní cvičení, třeba rychlou chůzi, běh, jízdu na kole či plavání.

Rychlou úlevu přináší i pomocníci z lékárny. Ti můžou spolu se zdravým jídlem a sportem představovat ideální kombinaci, která vás zbaví zácpy. K nim patří i Titanlax, kombinace tří účinných látek. Obsažený makrogol zvyšuje objem stolice, která je měkčí a snadněji se vylučuje. Obsahuje dále psyllium, rozpustnou vlákninu. Psyllium podporuje regulaci střevních funkcí a restartuje peristaltiku (pohyby střev). Titanlax také snižuje další nepříjemný příznak zácpy – plynatost.

Smiling,Attractive,Young,Redhead,Pharmacist,Handing,Over,Prescribed,Medicines,To

Vyzkoušejte Titanlax

Trojí účinek v jednom balení 

  • Rychle a šetrně léčí akutní i chronickou zácpu
  • Změkčuje stolici a zároveň snižuje plynatost
  • Podporuje pravidelnou střevní peristaltiku a napomáhá vyprázdnění
  • Vhodný také k léčbě zácpy související se syndromem dráždivého tračníku

Objednejte teď a zatočte se zácpou.

Zakoupit TITANLAX