Co platí na zácpu? Vláknina, pohyb i projímadla

Ačkoliv příliš často nebývá tématem běžných rozhovorů, zácpa je něco, co se mnoha z nás týká. Podle různých odhadů jí trpí asi 30 % dospělé populace, ale toto číslo může být – vzhledem k citlivosti tématu – ještě mnohem vyšší. Každý, koho někdy postihla, dovede říct, jak nepříjemná může být. V odstavci Doporučení při zácpě jsme se věnovali základním doporučením, která fungují proti zácpě, nyní se jim podíváme na zoubek trochu podrobněji. O něco blíže si představíme projímadla, jež přináší rychlou a účinnou úlevu.

Zácpa je do značné míry civilizační nemoc. Nejčastěji bývá spojována s nezdravým životním stylem, nedostatkem tekutin a pohybu. Roli hrají i psychologické faktory jako stres a stud. Některé z nás přepadá při cestování, kdy máme problém se vyprázdnit v neznámém prostředí. Děti na začátku školní docházky musí změnit své vyprazdňovací zvyklosti a přizpůsobit je školním přestávkám.

Man,Sitting,On,The,Toilet,With,Toilet,Paper,And,Suffering

Proč je vláknina důležitá

Pro zdravé fungování střev je důležitý dostatečný příjem vlákniny. Ta má vliv nejen na naše vylučování, ale pozitivně ovlivňuje i řadu dalších procesů v našem těle. Dlouhodobě působí jako prevence kardiovaskulárních a některých nádorových onemocnění, stejně tak jako cukrovky a obezity. Podle doporučení Společnosti pro výživu bychom měli zkonzumovat 30 g vlákniny denně, nicméně průměrný Čech jí denně v potravě dostane asi jen polovinu. Vyšší příjem vlákniny (nad 50 g) nám neublíží, ale může způsobit nadýmání nebo průjem.

Kde najdeme vlákninu?

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná se nachází převážně v zelenině a ovoci, nerozpustná potom v obilovinách (otruby), semínkách, luštěninách, ořeších. Odborníci doporučují právě rozpustnou vlákninu, např. psyllium ze semen jitrocele indického, která vytváří gel na povrchu stolice a pomáhá vyprazdňování.

psyllium

Vyzkoušejte masáž břicha

Z dalších doporučení můžeme zmínit ještě pravidelnost ve stravování. Jíst bychom měli 3x až 5x denně, přičemž klíčové je nevynechávat snídani. Experti ještě radí vypít ráno nalačno sklenici vody. Právě voda a dostatek tekutin totiž působí preventivně proti zácpě. Kromě jiného můžete vyzkoušet masáž břicha: krouživými pohyby zprava doleva od pupku směrem k podbřišku.

Flatulence,Young,Asian,Woman,,Girl,Hand,In,Stomach,Ache,,Suffer

Nezapomeňte do cestovní lékárničky zabalit projímadlo

Zácpa na cestách dovede zkazit dovolenou. Pokud se chcete případnému nepříjemnému zážitku vyhnout, nezapomeňte do lékárničky přibalit vhodné projímadlo. To oceníte v případě akutní zácpy.

A jaké projímadlo vybrat?

Projímadla se vyskytují ve formě gelů, roztoků, tablet nebo čípků. Často bývají volně prodejná v lékárnách a liší se podle principu, na kterém fungují. Osmotická projímadla na sebe navážou vodu a tak zvětší objem stolice. Objemová projímadla (obsahují rozpustnou vlákninu) ve střevě nabobtnají a změkčují stolici. Kontaktní projímadla zesilují činnost střev. Ta se používají méně a jsou často na předpis.
Titanlax obsahuje psyllium (rozpustná vláknina), jež podporuje regulaci střev, v kombinaci s makrogolem (zvětšuje objem stolice) pro snadné vyprazdňování. A díky třetí látce – simetikonu – se zbavíme i plynatosti, která zácpu doprovází. Při užívání objemových projímadel se doporučuje vypít dostatek vody – u dospělých by to měly být alespoň dva litry denně.

co-nesmi-chybet-v-cestovatelske-lekarnicce

Vyzkoušejte Titanlax

Trojí účinek v jednom balení 

  • Rychle a šetrně léčí akutní i chronickou zácpu
  • Změkčuje stolici a zároveň snižuje plynatost
  • Podporuje pravidelnou střevní peristaltiku a napomáhá vyprázdnění
  • Vhodný také k léčbě zácpy související se syndromem dráždivého tračníku

Objednejte teď a zatočte se zácpou.

Zakoupit TITANLAX