Co dělat při zácpě?

Skoro každý z nás se s ní někdy potýkal a dovede říct, jak může být nepříjemná. Provází ji bolesti břicha, plynatost, nevolnost nebo dokonce i bolesti hlavy. Naštěstí existují způsoby, jak jí předcházet nebo se jí zbavit. Pojďme se na ně společně podívat.

Co způsobuje zácpu?

Zácpa může být způsobená celou řadou faktorů. Nejčastěji za ní stojí naše stravování, nedostatek pohybu, stres a změna prostředí. Pojí se ale i s užíváním některých léků nebo s dalšími onemocněními (třeba s neurologickými či hormonálními potížemi, hemoroidy nebo střevními záněty). U dětí někdy začátek školní docházky vede k narušení navyklých způsobů vyprazdňování. Prvňáčci oddalují stolici na školní přestávky, a to postupně může vést k chronické zácpě. Pokud je to váš případ, případně trpíte zácpou dlouhodobou, kterou provází další projevy, jako třeba krev ve stolici, střídání s průjmem nebo silná bolest břicha, měli byste svůj stav konzultovat s lékařem.

Man,Sitting,On,The,Toilet,With,Toilet,Paper,And,Suffering

Tip č. 1: Dostatek vlákniny

Nyní se ale podíváme na několik základních doporučení na to, jak si od zácpy ulevit. Je jasné, že začít musíme od životosprávy. Běžně bývá se zácpou spojován nedostatek vlákniny. Zjednodušeně bychom o ní mohli říct, že působí jako čistič střev, zvyšuje objem stolice a zároveň ji změkčuje, takže ji snadněji vyloučíme. Nejčastěji se v souvislosti s vlákninou mluví o zelenině a ovoci, ale velký podíl vlákniny najdeme v luštěninách a semínkách, neměli bychom zapomínat ani na celozrnné výrobky. Jako prevence zácpy fungují také probiotika obsažená v zakysaných mléčných výrobcích.

psyllium

Tip č. 2: Nezapomínat na tekutiny

Nesmírně důležitý je při prevenci a léčbě zácpy dostatek tekutin, stačí obyčejná voda či bylinkové čaje. Čajových směsí na zácpu je celá řada, ale doporučuje se i máta, která příjemně voní a chutná. Kromě toho lze do pitného režimu zařadit minerální vody s obsahem hořčíku. Celkově platí, že bychom měli vypít minimálně dva litry tekutin denně, samozřejmě pokud to náš zdravotní stav dovoluje.

Pouring,Fresh,Water,From,Jar,Into,Glass,On,Table,Outdoors,

Tip č. 3: Pohyb nikdy neuškodí

Dalším faktorem, který může napomáhat vzniku zácpy, je nedostatek přirozeného pohybu. Ten je důležitý pro správnou peristaltiku (pohyby) střev a bohužel se nám jej v dnešní uspěchané době příliš nedostává. Můžeme začít lehkými procházkami, případně zařadit běh, jízdu na kole či plavání. Také jednoduché domácí cviky nám mohou ulevit. Zkuste třeba spojit ruce nad hlavou a jemně se uklánět do stran. Pohyb může odbourat stres, který se také projevuje na kondici našich střev. Na něj pomáhají kromě jiného dechová a relaxační cvičení. Skvělým pomocníkem je jóga.

Body,Positive,Plus-size,Plump,Woman,Athlete,Jogging,Running,In,Fitness

Tip č. 4: Účinná a zároveň šetrná projímadla

Pokud hledáte rychlou úlevu, můžete sáhnout po některém z projímadel. Na trhu jich existuje několik druhů, dělí se podle toho, na jakém principu fungují. Například Titanlax zvyšuje objem stolice, změkčuje ji a tak usnadňuje její vylučování. Obsahuje dvě projímadla – makrogol a psyllium. Psyllium je rozemleté osemení jitrocele indického, které je známé svým velmi vysokým obsahem vlákniny. To restartuje peristaltiku (pohyby střev), usnadňuje průchod stolice střevem i vyprazdňování. Titanlax navíc řeší i plynatost, častý doprovodný příznak zácpy.

Vyzkoušejte Titanlax

Trojí účinek v jednom balení 

  • Rychle a šetrně léčí akutní i chronickou zácpu
  • Změkčuje stolici a zároveň snižuje plynatost
  • Podporuje pravidelnou střevní peristaltiku a napomáhá vyprázdnění
  • Vhodný také k léčbě zácpy související se syndromem dráždivého tračníku

Objednejte teď a zatočte se zácpou.

Zakoupit TITANLAX