Skip to main content
  • Zácpa: častý problém, o kterém se nemluví

    Problém, o kterém se nemluví, a přitom trápí čím dál více lidí. Může jej způsobovat nezdravý životní styl, léky, někdy ale poukazuje i na závažné onemocnění. Řeč je o zácpě. Proč vzniká a jak se projevuje? A co nám může v případě, že nás zastihne, přinést úlevu?

    Nafouklé a bolestivé břicho, únava, nechutenství, potíže s váhou, nevolnost nebo i bolesti hlavy. To jsou některé z příznaků zácpy. A ta dovede pořádně potrápit. Můžeme ji popsat jako problémy s vyprazdňováním. A kde končí běžné vylučování stolice a začíná zácpa? Běžně se říká, že zdravý člověk se vyprazdňuje jednou až třikrát za den, nejméně pak jednou za tři dny. O zácpě pak mluvíme, když k vyprazdňování dochází méně než třikrát týdně, je bolestivé, obtížné, s použitím fyzické námahy nebo manuálních manévrů pro vybavení stolice.

  • Příčiny zácpy: stres, nedostatek vlákniny nebo třeba léky

    Zácpa může mít celou řadu příčin: nejčastěji je na vině nezdravé stravování a nedostatek pohybu. Může nás postihnout, pokud nepřijímáme dostatek vlákniny a/nebo tekutin, případně požíváme jenom malý objem jídla. Na vině také bývá stres nebo změna prostředí, zejména při cestování. Ne vždy ale za zácpu můžeme my a náš životní styl. Způsobují ji také některé léky, například na alergie, deprese či uvolnění svalů. Problémy s vyprazdňováním mohou mít i lidé, kteří trpí hemoroidy, sníženou funkcí štítné žlázy, některou z dědičných chorob nebo syndromem dráždivého tračníku (IBS).

  • Akutní a chronická zácpa

    Zácpu rozlišujeme na akutní a chronickou. Akutní zácpa se projevuje nenadálou neschopností se vyprázdnit a většinou také rychle (během několika dní) odezní. Může ji způsobovat stres, změna prostředí, málo tekutin nebo vlákniny.

    Chronická zácpa potom trvá dlouhodobě, týdny, měsíce i roky, a stojí za ní jak životní styl, tak i užívání léků nebo jiné onemocnění. Opakovaná zácpa může být spojená se syndromem dráždivého tračníku (IBS). Což je chronická zažívací porucha, kterou kromě zácpy doprovázejí příznaky jako jsou bolesti břicha, nadýmání, ale i únava nebo bolesti hlavy.  Jde o poruchu v autonomním nervovém systému, která postihuje naši trávicí soustavu – nejvíce střeva.

    Obvykle jde o dlouhodobější problémy, které se mohou táhnout i řadu let a opakovaně se vrací. Vyskytuje se poměrně často: zkušenosti s ní má necelá pětina evropské populace. Pokud se chcete o zácpě spojené se syndromem dráždivého tračníku (IBS) dozvědět víc, přečtěte si tento článek.

  • Doporučení při zácpě

    A co dělat, pokud Vás zácpa trápí? Přečtěte si naše tipy, které Vám mohou od zácpy pomoci.

  • Tip č. 1: Dostatek vlákniny

    Je jasné, že musíme začít od životosprávy. Běžně bývá se zácpou spojován nedostatek vlákniny. Zjednodušeně bychom o ní mohli říct, že působí jako čistič střev, zvyšuje objem stolice a zároveň ji změkčuje, takže ji snadněji vyloučíme. Nejčastěji se v souvislosti s vlákninou mluví o zelenině a ovoci, ale velký podíl vlákniny najdeme v luštěninách a semínkách, neměli bychom zapomínat ani na celozrnné výrobky. Jako prevence zácpy fungují také probiotika obsažená v zakysaných mléčných výrobcích.

  • Tip č. 2: Nezapomínat na tekutiny

    Nesmírně důležitý je při prevenci a léčbě zácpy dostatek tekutin, stačí obyčejná voda či bylinkové čaje. Čajových směsí na zácpu je celá řada, ale doporučuje se i máta, která příjemně voní a chutná. Kromě toho lze do pitného režimu zařadit minerální vody s obsahem hořčíku. Celkově platí, že bychom měli vypít minimálně dva litry tekutin denně, samozřejmě pokud to náš zdravotní stav dovoluje.

  • Tip č. 3: Pohyb nikdy neuškodí

    Dalším faktorem, který může napomáhat vzniku zácpy, je nedostatek přirozeného pohybu. Ten je důležitý pro správnou peristaltiku (pohyby) střev a bohužel se nám jej v dnešní uspěchané době příliš nedostává. Můžeme začít lehkými procházkami, případně zařadit běh, jízdu na kole či plavání. Také jednoduché domácí cviky nám mohou ulevit. Zkuste třeba spojit ruce nad hlavou a jemně se uklánět do stran. Pohyb může odbourat stres, který se také projevuje na kondici našich střev. Na něj pomáhají kromě jiného dechová a relaxační cvičení. Skvělým pomocníkem je jóga.

  • Tip č. 4: Projímadla, která působí přirozeně a uleví od nadýmání

    Na trhu existuje několik druhů projímadel a je třeba vybrat ten správný typ. Hodně projímadel je totiž vhodných pouze na léčbu akutní zácpy a je možné je užívat pouze krátkodobě, jako např. kontaktní laxativa s obsahem pikosulfátu nebo bisacodylu.
    Zvlášť ostražití byste měli být v případě, pokud trpíte chronickou zácpou. Ta bývá často spojována se zácpou spojenou se syndromem dráždivého tračníku (IBS) a v tomto případě jsou některá projímadla absolutně nevhodná, protože díky svému mechanismu účinku můžou zhoršit příznaky, které syndrom dráždivého tračníku se zácpou doprovází.

  • Titanlax – přirozená úleva od zácpy, včetně zácpy spojené se syndromem dráždivého tračníku

    Titanlax obsahuje unikátní kombinací tří účinných látek, které se ve svém účinku vzájemně doplňují. Titanlax tak přirozeně uleví od zácpy, zlepší zažívání a uleví od plynatosti.
    Titanlax obsahuje dvě projímadla – makrogol (PEG 3350) a psyllium. Makrogol zvětšuje objem stolice, změkčuje ji, a tak usnadňuje její vylučování. Je účinný a vhodný k léčbě zácpy spojené se syndromem dráždivého tračníku.

    Obsahuje také psyllium, látku, kterou na potíže s trávením používá tradiční indická medicína už 2000 let. Psyllium je bobtnavá vláknina, která podporuje regulaci střevních funkcí a peristaltiku (pohyby) střev. Navíc psyllium působí příznivě na příznaky spojené se syndromem dráždivého tračníku.
    A třetí složka je simetikon, který pomáhá při plynatosti, která zácpu doprovází.

Zbavte se zácpy díky TITANLAXU

  • Má komplexní účinek
  • Uleví od zácpy, zlepšuje zažívání
  • Snižuje plynatost
  • Vhodný i na zácpu spojenou se syndromem dráždivého tračníku (IBS)